Označení DOT

Označení DOT
První dvě čísla znamenají kalendářní týden a poslední dvě označení roku, ve kterém byla pneumatika vyrobena (např. 0609 – vyrobeno šestý týden roku 2009). Doporučujeme nepoužívat pneumatiky, které jsou na vozidle více jak 5 let.


Pneumatiky zimní se vyrábí v létě a naopak, berte tedy prosím na vědomí, že pneumatika stará půl roku je prakticky nová. Pneumatika nově vyrobená je skladována v tmavých a suchých skladech, kde nehrozí riziko poškození pneumatiky UV zářením. Je třeba si uvědomit, že DOT nemá vliv na homogennost pneumatiky nebo na její rozdílné jízdní vlastnosti. Pneumatika se začne reálně opotřebovávat až samotnou jízdou. Vliv na její opotřebení mají zejména faktory jako je UV záření, kvalita komunikace, stav podvozku vozu, nesprávné nahuštění pneu (zde je nutná pravidelná kontrola) a také styl jízdy řidiče.

Země původu:
V této problematice je důležité si uvědomit, že země původu pneumatiky není faktorem projevujícím se v její kvalitě. Výrobce zachovává všechny technologie a postupy ve všech svých závodech, tudíž jediný rozdíl spočívá v obsluze výrobní linky, která je samozřejmě všude obstarávána odborníky. Pokud se k Vám dostala nějaká informace, že pneumatiky stejného výrobce z určité země původu jsou lepší nebo horší, je to pouze fáma.

Značení
Následující obrázek popisuje jednotlivé označení používané výrobcem (číslice označují šířku, profil, průměr a zátěžový index pneumatiky). Standardní rozměry jsou teoretické hodnoty platné pro novou pneumatiku.
205 - nominální šířka pneumatiky v milimetrech (205 mm)
55 - poměr nominální výšky pneu k nominální šířce v procentech
R - typ konstrukce kostry („R“ radiální, „D“ diagonální, „B“ bias belted)
16 - nominální průměr příslušného disku v palcích - vnitřní průměr pneu
91 - index nosnosti (numerický kód "91" = 615kg) dle tabulky (viz příloha)
W - index rychlosti (kód abecedy "W" = 270km/h) dle tabulky (viz příloha)


Dále jsou na pneumatikách vyznačovány texty označující specifické vlastnosti:
TUBELESS - bezdušová / TUBETYPE = dušová
M+S, MUD+SNOW - (bláto+sníh) pneu určená pro zimní provoz
RF , XL, C REINFORCED - zesílená kostra pro dodávky
DOT 2401 týden a rok výroby pneumatiky (dvacátýčtvrtý týden, rok 2001)
OUTSIDE, INSIDE – vnitřní a venkovní bočnice
ROTATION – směr otáčení

time: 0.64041709899902